Blog

Ergonomik Bir Çalışma Alanı Nasıl Oluşturulur?

Kategori: Diğer
Eklenme Tarihi: 26.06.2020 16:42
Yazar: Buyer Network

Okuma Süresi: 4 dk


Ergonomik Bir Çalışma Alanı Nasıl Oluşturulur?

İnsan bedeni masaya bağlı, sürekli ekrana bakar konuma uygun yaratılmadığından masa başı duruş şeklinin sağlığa zarar vermesi beklenmedik bir durum değil. LG, tüketicilerin sağlığını korumaya katkıda bulunmak, rahatça çalışmalarını sağlayacak ergonomik bir çalışma alanı oluşturmak için bazı ipuçları veriyor.

Yoğun iş temposuyla birlikte, ofisler, çalışma masaları en fazla zaman geçirilen yerler halini almaya başladı. Ancak bu hareketsiz yaşam ve sabit oturma düzeni kullanıcıların sağlığını olumsuz yönde etkilemeye, duruş problemlerini, boyun, sırt ve bel ağrılarını da artırmaya aday. Bu yaşam tarzının sağlıklarına olumsuz etki yaratmayacağından emin olmak isteyen çalışanların monitör, masa ve sandalyelerini nasıl daha ergonomik şekilde yerleştireceklerini öğrenmeleri gerekiyor.

Monitörünüz Doğru Konumda mı?

Monitörün yanlış pozisyonda olması göz yorgunluğuna, boynunda ve sırtta zaman içinde daha da ciddi kas-iskelet problemlerine dönüşebilen ağrılara yol açabiliyor. Monitörünüzü doğru bir şekilde konumlandırmak için şu noktalar kontrol edilebilir:

  • Monitör kullanıcıların tam olarak önünde durmalı, kullanıcı monitöre bakmak için başını çevirmeye gerek duymamalı.
  • Monitör, kullanıcıdan en az bir kol boyu (gözlerden 43 cm uzakta) olmalı.
  • Monitör parlak ışıktan uzak, pencereye doğru bir açıda, ışığı kesecek şekilde konumlandırılmalı. Çok güneşli günlerde yakınlardaki pencerelerden gelen güneş ışığı perde ve ya benzeri bir nesne yardımıyla kesilmeli.
  • Göz hizasında veya hemen altında bir yükseklikte olmalıdır. Bu, gözlerin ekranın ortasına bakması anlamına geliyor. Ekranın üst kısmını göz seviyesinden yaklaşık 17 derece daha düşük tutacak bir monitör standı kullanmak gerekiyor.

Temel olarak, kullanıcıların monitöre herhangi garip bir duruş pozisyonuna girmeden, vücutlarını germeden veya bükmeden bakabilmeleri gerekiyor. LG 34WL750-B, kullanıcıların mükemmel konumu almasını kolaylaştıran çok yönlü ekran yüksekliği, eğim ayarları içeren yerleşik ergonomik özellikleri sayesinde konforlu çalışma koşulları oluşturmak için mükemmel bir alternatif oluşturuyor. QHD IPS ekranı, görüntü kalitesinin her açıdan olağanüstü olduğu anlamına geliyor, bu nedenle, kullanıcıların ekranı net bir şekilde görebilmeleri için kafalarını eğmelerine veya gözlerini yormalarına gerek kalmıyor.

Göz Yorgunluğunu Ortadan Kaldırmak İçin

Doğru monitör yüksekliği ve mesafesiyle bile, parlak bir bilgisayar ekranının önünde oturmak gözlere çok fazla yük bindiriyor. İyi haber şu ki, doğru monitörü seçmek, çalışırken oluşan göz yorgunluğunu azaltıyor. İşin sırrı, LG 34WL50S gibi mavi ışığı azaltan bir monitör kullanmaktan geçiyor. LG 34WL50S uzun belgeleri okurken bile göz konforunu sağlayan Reader Modu ile ön plana çıkıyor. Neredeyse sınırsız IPS monitör olan LG 34WL50S, aynı zamanda gözleri yorucu titreşimlerden koruyan sabit bir görüntü oluşturmak için, titremeyi neredeyse sıfıra indiren Flicker-Safe özelliğine de sahip.

Rahat Gözler İçin Kavisli Ekran

Monitörü yerleştirirken göz hizasını doğru ayarlamanın yanı sıra, göz yorgunluğunu azaltmanın başka bir yolu da, tüm ekranı aynı anda görmeyi kolaylaştırmak için göz eğriliğini izleyen kavisli bir monitör seçmek. Bu seçim, düz ekranın dış kısımları görüş alanı dışında olabileceği ve göz yorgunluğuna yol açabileceğinden, büyük monitör ekranları için büyük bir fark yaratıyor. LG’nin 34WL85C gibi ergonomik olarak tasarlanmış kavisli monitörleri, büyük kavisli ekranı, hassas renk üretimi ve daha net, daha parlak HDR sayesinde göz yorgunluğu olmadan sürükleyici bir deneyim sunuyor.

Monitör Yüksekliği Önemli

Hem göz yorgunluğu hem de boyun ağrısından kaçınmak için doğru monitör ekranı kadar monitör standı da çok önemli. İster basit, bağımsız bir yükseltici, ister toplam hareket özgürlüğü sunan yüksek teknoloji ürünü bir monitör kolu olsun daha sağlıklı çalışmanın çözümü monitör standı. Monitör standı ile ilgili en iyi şey, monitörünüzü rahat bir yüksekliğe yerleştirmenin yanı sıra masadaki alanı da boşaltması. LG 34WL750-B gibi ultra geniş monitörler, sabit kalmaları için özellikle sağlam bir standa ihtiyaç duyuyorlar.

Ergonomik Bir Masa ve Sandalyeye Yatırım Şart

Doğru monitörü seçme ve doğru bir şekilde yerleştirme konusu çözüldükten sonra, konforunu iyileştirme konusunda ciddi olan kullanıcıların ergonomik bir masa ve sandalye sağlam bir yatırım yapması gerekiyor. Masa yüksekliği büyük bir fark yaratıyor; kullanıcı, dirseklerini masaya koyduğunda klavyenin kollarıyla 90 derecelik açı yapması gerekiyor. Bu kural bir stand masada çalışıldığında da değişmiyor. Geleneksel bir masa tercih ediliyorsa, ergonomik bir sandalye de olmazsa olmazlardan. Klavyeden uzağa düşmemek için sandalyenin kolluklarının mutlaka masanın altına girebilmesi gerekiyor. Bu nedenle sandalye seçerken kollukların ayarlanabilir olduğundan emin olmak gerekiyor.

Ayarlanabilir bel desteği, omurgadaki basıncı azaltırken rahat bir duruş elde edilmesine de yardımcı oluyor. Sandalyenin, kullanıcının dizleri 90 derece bükülmüş olarak ayaklarının yere düz basmasını sağlayan bir yüksekliğe ayarlanması gerekiyor.

Ergonomik Klavye ve Fare

Son olarak, ergonomik klavye ve farelerin kullanıcılar için gerçekten faydalı olup olmadığı hakkında birçok tartışma var. Araştırmalar, ergonomik bir klavyenin bilek sakatlanmalarına çare olmadığını gösteriyor. Bu klavyelerin diğer bir dezavantajı da, yazmayı yavaşlatması. Ayrıca kullanımı sezgisel değil ve farklı yorgunluklara neden olabiliyor.

Bu içeriği paylaşın
Twitter Facebook Whatsapp LinkedIn
Bu kategorideki diğer içerikler
Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulundan Fahiş Fiyat Artışı Yapan 60 Firmaya 3,1 Milyon Lira Ceza

Haksız Fi̇yat Değerlendi̇rme Kurulundan Fahi̇ş Fi̇yat Artışı Yapan 60 Fi̇rmaya 3,1 Mi̇lyon Li̇ra Ceza

Bilindiği üzere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde vatandaşlarımızı fahiş fiyat artışlarından korumaya yönelik yasal düzenlemelere ihtiyaç duy...

Beklenen Covid 19 Aşısın Patent Koruması olacak mı?

Beklenen Covi̇d 19 Aşısın Patent Koruması Olacak Mı?

Tüm dünya COVID 19 aşısını bekliyor Ülkeler arasında bir aşı savaşı haline gelen bu kritik durumda herkesin aklında aynı sorular var. Aşıyı hangi ülke bulacak, t&uu...

1 Temmuz’da Yeni Dönem Başladı!

1 Temmuz’da Yeni̇ Dönem Başladı!

Ülkemizde elektronik belge uygulamaları ile ilgili düzenlemeler giderek yaygınlaşıyor. Vergiden muaf olmayan serbest meslek erbapları (doktor, mühendis, sanatçı, menajer, s...

Patentleri Sanayi İle Buluşturan Program Başladı!

Patentleri̇ Sanayi̇ İle Buluşturan Program Başladı!

İTÜNOVA TTO ve TOSB İnovasyon Merkezi PATİCA-Patent Ticarileştirme Programı’nı hayata geçirdi. Bu program sayesinde üniversite içerisinde geliştirilen patentlerin ...

Home Office Kalıcı Oldu, Evlere Bir Oda Daha İsteniyor

Home Offi̇ce Kalıcı Oldu, Evlere Bi̇r Oda Daha İsteni̇yor

İnsanların çoğunun koronavirüsle tecrübe ettiği evden çalışma şekli normalleşme adımlarına rağmen birçok şirkette uygulanmaya devam ediyor. Bazı şirketler ...

Ergonomik Bir Çalışma Alanı Nasıl Oluşturulur?

Ergonomi̇k Bi̇r Çalışma Alanı Nasıl Oluşturulur?

İnsan bedeni masaya bağlı, sürekli ekrana bakar konuma uygun yaratılmadığından masa başı duruş şeklinin sağlığa zarar vermesi beklenmedik bir durum değil. LG, tüketicilerin sa...